МАТЕМАТИЧНІ ВЕЧОРНИЦІ НА АНДРІЯ
Мета: Ознайомити учнів з історією свята Андрія Первозванного; показати красу і велич українських народних свят, силу і магію чисел, виховувати в учнів любов до минулого, до математики, шанобливе ставлення до українських традицій.
Обладнання: столи, вареники, калита, «вічний календар» (до 3000 р.), картки «Квадри долі», монети номіналом 2 коп. та 25 коп., бланки «Вивчення особистості», аркуші паперу, ручки для кожного учня.
Святий апостол Андрій, простий рибалка з міста Вифсаїди, що в Палестині, перший з апостолів пішов за Христом разом із своїм братом Петром.
Після дня П’ятидесятниці він проповідував віру Христову в причорноморських країнах. Апостол Андрій заснував церкву в невеликому селищі Візантії – майбутньому Константинополі, столиці православної Візантійської імперії.
Потім за переказом, пройшов від устя Дніпра до Новгорода, де пророкував, що на Київських горах з’явиться колись велике християнське місто. Цим містом став наш стародавній Київ.
Апостольський шлях святого Андрія Первозванного завершився у Греції, у місті Патри, де 13 грудня 62 року був розп’ятий на хресті. Хрест був похилим, у формі букви Х. Тепер прапор з косим хрестом іменується Андріївським.
Святкування апостола Андрія відбувається 13 липня – у день Собору 12 апостолів та 13 грудня.
Ведуча: Українські вечорниці починаєм вже не раз
Хай і сміх, і пісня ллється в серці кожного із нас.
Ведучий: Обійдіть весь світ безмірний, і скажіть, в якій країні
Так зберігся скарб безцінний як у нас на Україні.
Ведуча: Просим всіх у нашу хату – превелику, пребагату,
Від зірниці до зірниці хай лунають вечорниці.
(Хата. Біля столу дві жінки).
Господиня: Де ж це ті дівчата? Уже й стемніло, і їх нема. От ми бувало… Як зачуєш, що вечорниці, то аж тини тріщать. Зранку ще біжимо, готуємося, бо ж хлопці прийдуть.
Подруга: Зовсім не те тепер. От скоро вже треті півні заспівають, а вечорниці ще й не починалися. Одне з великих народних свят – день Андрія Первозванного, що випадає на 13 грудня. З цим днем пов’язана значна кількість
різноманітних звичаїв, обрядів і повір’їв, а також угадування майбутньої долі, ворожіння. Від нього віє чарівною язичницькою стихією.
Господиня: Ой-ой, куди це все подівалось?
(Стук в двері. Чути сміх, заходять дівчата).
Дівчина 1: Добрий вечір вашій хаті, уклін господині. Чули, що у Вас сьогодні вечорниці. Чи дозволите нам погуляти?
Господиня: Добрий вечір любі гості! Просимо, просимо!
Дівчина 2: Аби щастя було в хаті, щоб усі були багаті, аби було любо й мило, аби всі були щасливі!
Подруга: Будем з вами добрі, щирі, то і будемо жити в мирі. Тоді всім нам допоможе матір світу – Матір Божа.
Дівчина 3: Давайте готувати вечерю, бо ж хлопці надійдуть.
Господиня: А де ж ваші хлопці?
Дівчина 4: А ми самі почнемо вечорниці. Нехай їх завидки беруть.
(Дівчата накривають столи. Чути тупіт і стік у двері).
Дівчина 1: Це хлопці, мабуть!
Хлопець 1 (Просунувши голову у двері) : Дівчата, до хати пустіть, бо з дороги збився.
Дівчина 2: Гарненько попросять, тоді пустимо.
(Знову стукіт у двері).
Дівчина3: Кого там ще принесло? Хто такий?
Хлопець 2: Пес рябий, баран круторогий, ведмідь клишоногий. Пустіть до хати!
Дівчина 4: Не пустимо в хату, бо дуже вас багато.
Хлопець 3: Пустіть ліпше, а то буде гірше!
Дівчина 1: Як візьмемо рогатини, поламаємо ваші спини!
Хлопець 1: Дівчатонька-голубоньки, та ми не прийшли сваритися, а погуляти. Гостинців вам принесли.
Дівчина 2: Та заходьте вже, чого ж!
(Хлопці заходять, вклоняються).
Хлопець 2: Добрий вечір у вашій хаті! З Андрієм будьте здорові, дівчата, і Ви, паніматко, і ви, гості!
Господиня: Будьте й ви здорові.
(Хлопець 1 підходить до дівчат і знайомиться).
Хлопець 1 : Мене звати Петро. Я – хазяйський син. Багатий. Маю дві курки. Одна, правда, сліпа на одне око, а друга не несеться. Зате бачить добре. Маю землі видимо-невидимо. Скільки б не дивився і не придивлявся – не побачиш. А що вже худоби – і жуки, і гусінь, і мухи, а що вже комарів – світу білого не видно!
Хлопець 2: Не хоче вона тебе, - ти багатий, а вона хоче роботящого. А чим я не жених? Може, й не зовсім гарний, та роботящий. Уже як щось візьмуся – за вуха не відтягнеш. Стати можу до обіду, а що вже обідати люблю! Обідав би до самої вечері, вечеряв би до самого сніданку. Вибереш мене – горя не знатимеш!
Хлопець 3: Не підходиш ти їй! Вона хоче роботящого, розумного, гарного. А мама кажуть, що я гарний, як місяць, а розумний, як п’ять писарів укупі. Мені б ще таку жінку, як я. а то візьму гіршу – люди сміятимуться. Ти не дивися, що я такий замурзаний, ти мене вмий, причеши, - і можна під вінець шкандибати! А цілуватися я й зараз готов.
Дівчина 1: Чого причепилися?! Не заважайте.
Хлопець 1: хочемо побачити. Які з вас господині, чи вмієте ви біля печі ходити та їсти варити?
Дівчина 2: Та вже наварили.
Хлопець 2: Та ще б скуштувати. Може це і собака їсти не захоче?
Дівчина 3: Почекайте. Ось заробите. Тоді й скуштуєте.
Господиня: Наші дівчата все вміють! А тепер покажіть на що ви здатні. Хлопці здавна на вечорницях розказували смішні історії. А чи вмієте розсмішити та дівчат розвеселити?
(Хлопці розповідають народні усмішки).
Дівчина 4: Та досить вам! А що, наші хлопці заробили вечерю.
Дівчата всі: Заробили, заробили!
(Всі сідають за стіл).
Дівчина 2: Дівчата, сьогодні ж ворожать! Давайте і ми поворожимо на долю.
Хлопець 2: А ми також хочемо знати свою долю.
Подруга: Ось вам роздають картки «Квадри долі». Виконайте дії, що вказані на першій картці, а потім на другій – почитайте кожен про себе, залежно від кількості отриманих однакових цифр.
(У дужках наводиться зразок виконання дій для людини, яка народилася 5 вересня 1967 року).
Картка 1 «Квадри долі»
1. Запишіть дату свого народження: число (двома цифрами), місяць (двома цифрами), рік (чотирма числами). (05091967).
2. Знайдіть суму всіх восьми цифр: 0+5+0+9+1+9+6+7=37
3. Знайдіть суму цифр отриманого числа: 3+7=10.
4. Запишіть у першому рядку вісім цифр, що є датою вашого народження, у другому – поряд результат другої і третьої дії:
050919673710
5. Від числа, що ви отримали у другій дії відніміть подвоєну цифру 1-го рядка: 37-2х0=37.
6. Додайте цифри отримано числа: 3+7=10
7. Допишіть у другий рядок четвертої дії числа, що є результатами п’ятої і шостої дій: 0509196737103710
8. Полічіть, скільки і яких однакових цифр є у вашому запису.
Картка 2 «Квадри долі».
Хлопець 3: Пропоную вам Вічний календар. За його допомогою ви дізнаєтеся, в який день тижня народилися. Нехай нам потрібно знайти, який день тижня був 14 грудня 2004 року. Шукаємо в таблиці 4 у стовпцях «роки» 2004 р., у цьому самому рядку в стовпцях «місяці» у 12-му місяці читаємо число «3». Це число додаємо до числа народження, тобто 3+14 = 17. Число 17
знаходимо в таблиці 1 «Дні тижня», дивимося, який же день тижня. Отримали вівторок.
Хлопець 1: А тепер кожний знайдіть, у який день тижня ви народилися. А потім за таблицею 2 знайдіть свою планету та метал.
Дівчина 3: А я відгадаю число, місяць вашого народження та скільки вам років. Для цього зробіть такі дії. Порядковий номер вашого місяця народження помножте на 100. До добутку додайте число, коли ви народилися. Отриману суму помножте на 2. До нового добутку додайте 8. Цю суму помножте на 5. До нового результату додайте 4; суму помножте на 10 і знову додайте 4. Нарешті додайте повну кількість своїх років. Скажіть остаточний результат. Ви народилися…
(Ключ для відгадування: від результату відняти 444. Наприклад, названо результат 11697, віднімемо 444: 11697 – 444 = 11253. Дві останні цифри вказують вік (53), попередні дві цифри – число народження (12) і попередні цифри – місяць народження (1). Отже людина народилася 12 січня, і їй 53 роки.
Хлопець 2: Я попрошу вийти одного учня. Ось тобі дві монети (дає монети номіналом 2 та 25 коп.). Я вгадаю, у якій руці яка монета. Числове значення монети, яка у тебе у правій руці помнож на 4, а числове значення монети у лівій руці, помнож на 7. Додай ці числа і скажи: парне чи непарне число отримав, (Ключ для відгадування: якщо парне число, то в правій 25 коп., а в лівій – 2 коп., а якщо непарне, то навпаки).
Дівчина 4: А я відгадаю, скільки у вас братів і сестер. До кількості братів додати 3, число, що отримали, помножити на 5, до результату додати 20, суму помножити на 2. До результату додати кількість сестер та додати 5.
(Ключ для розгадування: від числа відняти 75. У знайденому числі кількість десятків = кількості братів, а одиниць – кількості сестер.)
Дівчина 1: Кожній людині при народженні дають ім’я та прізвище. І вже за ними можна розповісти про її характер. Що передано їй предками через гени, про натуру і спосіб поведінки. Характер визначається за допомогою трьох цифр: інтимної, спадкової та цифри експресії. Інтимна цифра вказує на ті риси і мрії, які кожен приховує від інших; спадкова цифра відкриває те, що кожному передано предками через гени; цифра експресії показує вашу натуру і спосіб поведінки. Знайдіть свою інтимну цифру за допомогою таблиці 3.
Таблиця 3
Знайдіть цифри, що відповідають кожній літері вашого імені, додавайте їх до того часу, поки не отримаєте одноцифрове число. Наприклад, імені «Тетяна» відповідають цифри 262661, їх сума 2+6+2+6+6+1=23; 2+3=5 – інтимна цифра. (Пояснення до інтимних цифр).
Дівчина 2: Спадкова цифра також знаходиться за таблицею 3. На цей раз береться до уваги не ім’я, а прізвище (у заміжніх жінок – дівоче, а людей, які поміняли прізвище – батьківське). Потрібно додавати всі цифри, що відповідають літерам прізвища, поки сума не буде одноцифровим числом. (Пояснення до спадкових цифр).
Дівчина 3: Цифра експресії – це сума інтимної і спадкової. Результат суми повинен бути одноцифровим числом. (Пояснення до цифр експресії).
Подруга: Ви побачили, як за допомогою чисел можна дізнатися, що нам доля готує, і багато цікавого про кожну людину.
13 грудня західні та східні християни вважають днем Андрія Первозванного. Хоч Андрій – християнський святий, але народні традиції та обряди цього свята мають старовинний дохристиянський язичеський характер. З давніх-давен в ніч перед Андрієм дівчата ворожать. У ніч на Андрія хлопці мали найбільші права. За всі бешкетування їм люди вибачали. Ніч на Андрія була доленосною. Свято наповнювало буття людини благородним змістом.
Хлопець 3: Що , пора і честь знати. Спасибі Вам, пані матінко, за вечорниці.
Господиня: Спасибі і вам, хлопці, дівчата та гості. Заспівайте або заколядуйте на прощання.
(Дівчата і хлопці співають і виходять).
Додаток 1
КАРТКА 2. К В А Д Р И Д О Л І
Кількість «1» визначає характер людини:
Одна – егоїстична людина, що в будь-якій ситуації намагається отримати максимальну вигоду;
Дві – схильна до егоїзму людина, яка потребує постійної похвали від сторонніх;
Три – «золота серединка», комунікабельна людина за спокійним характером;
Чотири – людина з сильним вольовим характером; чоловіки – прекрасні вояки, а жінки – лідери у сім’ї;
П’ять – людина-диктатор, що не озираючись і не спиняючись прямує до своєї мети; разом з тим, дуже любить своїх дітей та онуків;
Шість – жорстока людина , але здатна здійснити неможливе заради своїх близьких.
Кількість «2» визначає біоенергетику людини:
Немає – біоенергія на досить низькому рівні; любить книги, антикваріат; добре вихована людина, уважна до оточуючих;
Одна – біоенергетики мало; відчуває зміни погоди; має уникати стресових ситуацій; варта займатися спортом;
Дві – людина має відносно великий запас біоенергія; гарний лікар та медична сестра;
Три – людина, що може лікувати за допомогою свого біополя; для розвитку здібностей потрібен незначний поштовх;
Чотири – якщо ви зустріли дівчину, в яку закохані всі хлопці, або хлопця, у товаристві якого починає тріпотіти дівоче серце, то напевне у цієї людини є чотири двійки.
Кількість «3» визначає внутрішній склад людини:
Немає - дуже пунктуальна людина; жінки – чудові господині, чоловіки ретельно стежать за своїм зовнішнім виглядом;
Одна – людина настрою, не любить економити, у її домі – то жахливий безлад, то ідеальна чистота;
Дві – людина з аналітичним складом розуму, схильна до наук;
Три і більше – людина з підвищеною схильністю до наук.
Кількість «4» визначає здоров’я людини:
Немає – здоров’я слабе;
Одна – щоб бути здоровою людиною, обов’язково слід загартовувати організм;
Три і більше – дуже міцне здоров’я, чоловіки розвинені фізично.